מאמרים

ההיסטוריה של המודיעין העסקי

מודיעין עסקי משמש כבר במשך שנים לכלי אסטרטגי למנכלים, בעלי קוצרנים ובעלי חברות. תחום זה המשנה את פניו בעשור האחרון לא רק שהופך לכלי אסטרטגי, אלא לכלי אשר יכול לחסוך עלויות רבות או לעזור במיקסום של רווחים. אבל עד לפני שני עשורים המונח "מודיעין עסקי" היה מושג מהוליווד ונחשב לתחום יחסית שולי, אך כיום עם התקדמות הטכנולוגיה ויכולות הריגול המתקדמות, המודיעין עסקי צובר תנופה והופך להיות כלי משמעותי ללא מעט חברות ותאגידים.

בשנים הראשונות

אפשר לומר שהמודיעין העסקי לוקח חלק כמעט משחר ההיסטוריה של התעשייה, כאשר בתקופות השונות של התעשייה נוצרו מגוון רחב של המצאות הקשורות למכונות ייצור, פיתוחים כמו נורות ועוד. המצאות אלו גרמו לתחרות גדולה בין הממציאים, שלא פעם הביאו לריבים מתוקשרים לדוגמת ממציא הטלפון אלכסנדר בל שהואשם בגניבת רעיון הטלפון ונתבע קרוב ל 600 פעמים בבית משפט. בתקופה זו ממציאים היו החלק האינטגרלי בהמצאות והפטנטים, עליהם היה לרשום את הפטנט במהירות אחרת ייתבעו או שהמידע ייגנב מהם על ידי ממציא אחר, מה שנחשב אז למודיעין עסקי.

מודיעין עסקי כיום

אם נשווה את הריגול המודיעיני העסקי בתקופה של בל לתקופה של היום, ההבדלים יהיו לא רק מהותיים אלא מפותחים כל כך שאפילו המתחרים של בל לא היו מזהים את התקופה. אם בעבר נשענו ממציאים ומשקיעים על גניבת פטנטים לפני הרישום שלהם, או ריגול אחר הממציא עצמו, כיום תחום המודיעין העסקי לא מסתפק רק בריגול אחר הממציא או עוזריו אלא כמעט בכל חוליה של החברה המתחרה. מידע עסקי כיום לוקח חלק החל מהמוצרים העתידיים שאותם החברה המתחרה מנסה לייצר ועד להודעות הבורסה שהחברה מוסרת. אבל מעבר לכל אלו המודיעין עסקי כיום נחשב לאחד הכלים שכל ארגון צריך להחזיק, מכיוון שמידע מהסוג הזה לא רק יעזור עם מוצרים עתידיים או בגניזה של אלו, אלא גם יכול לייצר תמונת מצב של חברה פוטנציאלית איתה תרצו לבצע עסקים או אפילו את היחסים שבין המנהלים והעובדים. מודיעין עסקי נשען לא רק על הפעלת אנשים בתוך חברות, אלא גם נשען על עצמים טכנולוגים לא מבוטלים – https://www.dbisrael.co.il/business-protection/customers-suppliers-management/business-intelligence-2