מאמרים

הקורונה ושוק הדירות בתל אביב

בתקופת הסגר הראשון ירדו מחירי השכירות בתל אביב בכ15% ויחד עם ההמתנה של המשקיעים להפחתת מס הרכישה, היה נראה שאנו עומדים בפני שינוי מהותי בשוק התל אביבי. אם במחצית הראשונה של אפריל ההערכה דיברה על ירידה של כ50% בהתעניינות לדירות להשכרה בתל אביב הרי שבמחצית השניה של אפריל השוק כבר חזר למצבו הקודם. נראה גם שהיה גידול גדול בדירות להשכרה החל ממרץ בגלל סגירת השמים לתיירים ומעבר דירות אירבינב לדירות להשכרה. מה שתורם לעלייה בכמות המשכירים הוא החשש שלהם להיכנס למשכנתא ולקניית דירה בתקופה שכזו, בנוסף נראה שלא מעט זוגות נפרדו לאחר המתחים של הסגר הראשון וכתוצאה מכך יותר רווקים ורווקות צריכים דירות משלהם. אם מוסיפים לכך הכנסה שמתפנית כתוצאה מסגירת חדרי הכושר והמסעדות מוצאים שההתמודדות עם דמי השכירות היא סבירה.

דירות בתל אביב

יש הטוענים כי היצע הדירות יחייב משכירי דירות ישנות לשפץ אותן או לדחוף לכיוון של התחדשות עירונית מה שיכול להביא לעלייה בכמות הדירות החדשות שייבנו בתל אביב. דירות אלו שסביר להניח שירכשו על ידי משקיעים יוצעו להשכרה בשוק. חשוב להבין שכבר כיום קיימת מצוקה של דירות והתחלות בנייה בתל אביב. לדוגמא חברת יוסי אברהמי בונה את פרויקט הפילהרמונית על שטח האדמה האחרון שנותר לשיווק דירות יוקרה בשכונת כוכב הצפון הפופלרית. גם במקומות אחרים קשה למצוא דירות חדשות שנבנות במיקומים אסטרטגים, מגמה שסביר להניח שלא תושפע כל כך על ידי הקורונה.

נראה כי המבחן האמיתי של שוק השכירות בתל אביב יהיה לאחר החגים והסגר השני, כאשר שנת הלימודים האקדמאית תיפתח, כנראה בזום אך עם תקווה ללימודים פיזיים לאחר מכן. לפי נתוני האוניברסיטאות הכיתות מתפוצצות מהרשמה וצעירים שנתקעו בישראל כתוצאה מהקורונה או שפוטרו מחליטים להירשם ללימודים בהמוניהם מה שיכול לדחוף מאוד את הביקוש לדירות להשכרה במצב טוב. כמובן שהפחתת מס הרכישה יחזיר משקיעים לשוק שירכשו את הדירות החדשות הנבנות, מהלך שיתרום לקבלנים שהחלו בפרויקטים בעיר לפני מספר שנים ונמצאים כרגע בתזרים מזומנים בעייתי יותר מאשר לפני הקורונה.