מאמרים

חרדת נטישה אצל ילדים

יצאנו מסגר חדש, הילדים הקטנים חזרו למסגרות. חלקם צריכים לעבור תהליך הסתגלות מחדש. איך אפשר לעזור לילדים לחוות הסתגלות קלה יותר ולהקל על תסמיני התהליך? תינוקות וילדים קטנים מרגישים כחלק בלתי נפרד מהוריהם. היציאה לעולם, החוויה הראשונית של ההיפרדות היא כמובן קשה וכואבת עבורם. ילד לא מבין שההורה הלך לעבודה ואכן יחזור ולכן הקושי הוא אמיתי ביותר עבורו. תהליך ההסתגלות הוא התהליך שבו ילד מבין שהוא והוריו הם ישויות נפרדות וכי הוא יכול להיות קיים גם כשהוא רחוק מהם. 

החוויה הראשונית של ההיפרדות היא קשה וכואבת עבור הילדים

תהליך ההסתגלות מאוד חשוב כי זוהי הפגישה הראשונה של אדם עם העולם החיצוני. הצורה שבה הוא והוריו יתמודדו תקבע במידה רבה את הרגשת הביטחון הפנימית התת-מודעת והקבועה שלו לכל החיים. אז קודם כל – בלי פאניקה. 

פעוט חי את הוריו במודע או שלא לא והוא מרגיש אם יש מקום לדאגה ולפחד לפי התגובות של ההורה. כלומר, לפני שההורים מחליטים לשלוח ילד למסגרת חיצונית קודם כל הם צריכים לבדוק בעצמם אם הם מוכנים לשחרר את הילד לידיים מטפלות חיצוניות, להבין את היחס האמיתי שלהם לנושא ולטפל בו. מכיוון שהתהליך קשה מאוד גם להורים יש לשים לב להתנהלותם כיוון שמה שהם מרגישים הילד קולט ומפנים. 

מה שצריך להבין שתהליך הסתגלות אמור לכלול ולהיות מורכב גם מרגשות קשים. אף אחד מאיתנו לא רצה לצאת מהחיבוק של ההורה ואם זה תלוי בנו אולי אפילו היינו חוזרים לרחם לנצח. כלומר, לילד יהיה קשה וזה טבעי. אין דרך למנוע ממנו להרגיש את הכאב באופן מוחלט אבל הגישה שלנו למצב תקבע אם הילד יפתח טראומה וחרדת נטישה. ההורה צריך להרגיש שההליכה של הילד לגן היא דבר נכון. הם צריכים להרגיש ביטחון ואמון בצוות ולהקרין זאת לילד. הפרידה בבקרים, למרות הבכי (שהוא תגובה טבעית ובריאה) צריכה להיות כמה שיותר קצרה, בחיוך, בהסבר על מה שקורה ובהבטחה לחזור בסוף היום. והילד מיום ליום יגלה שההורים אכן חוזרים והכל תקין בעולמו. 

הסתגלות של ילד למסגרת חדשה לוקחת בממוצע כחודש, כמובן באם מצבו הרגשי תקין וההתנהלות המבוגרים סביבו נעשית בצורה חכמה ורגועה. במהלך החודש הזה הילד יתמודד עם העובדה שההורים נעלמים אבל תמיד חוזרים. הוא יפתח את תחושת הביטחון והרוגע ויפנים שזהו חלק מסדרי החיים הנורמליים והכל בסדר. המעגל שסביבו יורחב, הוא יפתח יחסי אמון עם דמות מטפלת זרה חיצונית ראשונה בחייו ויכיר ילדים מחוץ למשפחתו.

תפקידנו כמבוגרים אוהבים ואחראיים לספק לילדנו מסגרת ברורה, בטוחה ורגועה שתכיל את הרגשות שיתעוררו בו ולחזק אותו בתהליך שבמהלכו הילד יחווה רגשות פחד וכעס על הנטישה שהוא מרגיש. בסופו של דבר, כמו רובנו, הילד היקר שלנו יסתגל ויתחיל את החיים החברתיים שלו כאדם בריא ושמח.