מאמרים

כמה עולה דירה בברלין?

השקעות נדל"ן מעבר לים הפכו בשנים האחרונות לאחד מאפיקי ההשקעה השכיחים עבור ישראלים, מדינות רבות נמצאות בטווח קניית הנכסים של הישראלים וביניהן ניתן למצוא מדינות כמו יוון, פורטוגל ספרד וכמובן המדינה הפופולרית ובעלת הכלכלה החזקה באירופה-גרמניה. המדינה שנחשבת למייצגת של הכלכלה האירופאית הפכה גם לאזור השקעה נדל"ני בעיקר בערים כמו מינכן, שוטגרט וכמובן ברלין עיר התיירות והבילויים הגרמנית. בברלין ישנם כמה רובעים הנחשבים לחמים כמו " MITTE" ו" PRENZLAUER BERG" הנחשבים לרובעים מניבים, בעלי דרכי תחבורה מעולות אל מרכז העיר ומגוון די רחב של דירות להשקעה.

מיקום וסוג דירה

אז כמה עולה דירה בברלין? העיר ברלין מתפרסת על פני לא פחות מ891 קילומטרים ומתגוררים בה מעל לשלושה מיליון תושבים, בכדי לסבר את האוזן, תושבי תל אביב מתפרסים על כמעט 50 קילומטרים ומספרם קרוב לחצי מיליון. מכך אפשר להבין כי העיר ברלין גדולה כמעט מכל עיר בישראל, על כן מיקום הנכסים בה הוא לא פחות חשוב ובעת קניית דירה מומלץ להכיר זאת. עם זאת ממוצע המחירים שבין המחוזות הוא לא בשמיים וההפרש מתבטא במרבית הפעמים בכמה אלפי יורו בודדים.

  • רובע מיטה
    עלותה של דירת 2 חדרים ברובע מיטה נעה בין 5,000-5,800 יורו למ"ר.
  • רובע פרידריכשטיין-קרוזנברג
    רובע מעט יותר "מגוון" ביחס לרובע מיטה, כך גם המחירים וממוצע למ"ר ברובע זה נע בין 3,800-7,900 יורו.
  • רובע פאנקו
    הרובע המגוון של ברלין מורכב מ13 שכונות ומחירן של הדירות נע בין 3,800-5,000 יורו למ"ר.

מה חשוב לדעת בקניית דירה בברלין

בקניית כל נכס ישנם לא מעט תשלומים נוספים המצטרפים, בין אם בסוף שנת המס ובין אם במעמד הקנייה עצמו. ראשית קיימים דמי תיווך שבמרבית הפעמים נעשה שימוש, בעיקר ברכישת נכסים מעבר לים ובגרמניה מקובל כי 6% משווי הנכס ישולמו למתווך. מס הרכישה עומד על כ5% וכמובן הכנסה שנתית משכר  הדירה בצורה מדורגת המתחיל בכ15% ומגיעה עד ל42%, כאשר הכנסה של מתחת לשמונת אלפים יורו בשנה פטורה ממס. עם זאת ניתן לבצע ניכוי מס דרך הוצאות מימון, ניהול, שירותים סוציאליים, משכנתה ועוד.