מאמרים

לאן נעלמה האהבה?

ט"ו באב, יום כזה שבו מציינים את האהבה, בדרך כלל אהבה לבן / בת הזוג. מפנקים במתנה או יוצאים לבילוי משותף, מצהירים יותר על האהבה. ואני שואלת, מה זו בעצם אהבה? ומי לא שואל בעצם? כולנו עסוקים בלחפש אהבה, בלרצות אהבה, לשיר ולספר על אהבה. צופים בסרטים על אהבה ואז מחפשים אהבה כזו כמו בסרטים, שבהם בדרך כלל יש כל מיני הפרעות לזוג לממש את אהבתם, עד ש.. הכל מסתדר וזהו, הם ביחד. והסרט נגמר ב-happy end. 

אף אחד לא מספר או מלמד אותנו איך שומרים על האהבה הזו אחר כך… אחרי שזכינו בבחיר ליבנו, ומיסדנו את הקשר בברית הנישואין. אף אחד לא מספר לנו שבהתחלה מה שגורם לנו להרגיש "אהבה" זה הורמונים, שמציפים את גופנו וגורמים לנו להרגיש מאוהבים מעל לכל ההבדלים, שגורמים לנו לראות רק את הטוב והיפה בבן הזוג שלנו, ולהדחיק כל דבר אחר.

ואף אחד לא  מספר לנו שאחרי בערך 5 שנים מתפוגגים להם ההורמונים האלו ואנו נשארים עם בן זוג שיש לו יתרונות וגם חסרונות, ואולי עכשיו אנחנו רואים כבר יותר את החסרונות, ולא את הדברים הטובים. ועכשיו יש יותר ריבים וסכסוכים וחוסר הסכמות על דברים שונים, ועכשיו איך מתגברים ואיך מתחברים מעל כל ההבדלים?

עכשיו כשכבר רואים את ההבדלים בינינו ואולי יש גם ילדים שהבאנו לעולם, ילדים קטנים שצריכים איתם למצוא מחדש את האיזון במשפחה, במצב החדש הזה, יותר קשה לבני הזוג למצוא זמן שהוא רק שלהם, בלי הילדים, זמן שבו הם נזכרים בקשר ביניהם, קשר האהבה שחיבר ביניהם מלכתחילה.

הרבה זוגות לא שורדים את התקופות המאתגרות האלו ולצערנו מתגרשים. הגירושין הפכו להיות הרבה יותר לגיטימיים מפעם. היום כשאישה מפתחת קריירה עצמאית משלה והופכת להיות הרבה פחות או בכלל לא תלויה בגבר מבחינה כלכלית. ובכלל, האגו הגובר שמקשה על אנשים ביניהם להסתדר, וגם מצדיק למה לא צריך את בן הזוג השני, ולמה אני יכול גם לבד בלעדיו, ואולי אפילו בלעדיו אצליח יותר בחיי.. ככה בקלות זוגות מתגרשים. ואיפה האהבה הגדולה שהייתה בהתחלה? כמו התאדתה.

ואיך בכל זאת אפשר לבנות אהבה אמיתית מעל כל ההבדלים והקשיים? על כך נמשיך במאמר הבא.