מאמרים

סכנות בחופש הגדול

החופש הגדול זהו זמן בו ילדים שוהים בבית ללא השגחה של מבוגרים. החופשה של הילדים אינה מתואמת ומתוזמנת על חופשת ההורים, כי חודשיים של חופש לא מאפשר להורים לצאת לחופשה ארוכה כל כך מעבודה. בחברה בה שני בני הזוג עובדים, ילדים נשארים לבדם בבית. יש הורים ששפר עליהם גורלם והם יכולים לארגן את בני המשפחה ולהכין מערכת שעות בהם הסבים והסבתות נמצאים עם הילדים. יש אנשים כמו ערן שמצליחים לשלב את החופש של הילדים עם העבודה שלהם בבית, יש הורים שנאלצים להשאיר את הילדים לבדם בחלק מהחופשה ויש הנאלצים להשאירם לבד בכולה.

בכל שנה יש עלייה של תאונות ילדים בבית ובמרחב הציבורי בתקופת החופשה הגדולה. הסקרנות של הילדים והמרחב של הבית ללא השגחת הורים הוא כר מסוכן. ילדים מטפסים ונופלים, משתמשים בחפצים חדים, מנסים להפעיל מכשירים שהם לא יודעים להפעיל. שיקול הדעת בגיל הצעיר עדיין לא מפותח דיו והסקרנות הטבועה בילדים מובילה אותם לעשות דברים שעלולים לסכן אותם. העדר מבוגר שיעזור בכל התפעולים וימנע מהילדים לבצע פעולות מסוכנות מוביל לפציעות ילדים.

ילדים רבים נמצאים בחופש הגדול מחוץ לבית, ברחובות בגני שעשועים ללא השגחת מבוגרים. כדור שמתגלגל לכביש גורם לילד שעדיין לא מודע למהירות הנהיגה ולזמן התגובה של הנהג לרוץ לכביש ולסכן את עצמו. אנשים סוטים המוצאים ילדים ללא השגחה מפתים ילדים שבתמימותם נופלים קורבן, למרות שהוזהרו על ידי הוריהם.

בחברה המותאמת לילדים ולהורים, בחברה בה יש התחשבות בצרכי התושבים  חופשות ההורים והילדים היו מותאמות. משרת הורים לילדים צעירים היתה מותאמת לחופשות הילדים וחופשות הילדים היו מותאמות לצרכי הילדים וללוח החופשות מהעבודה. בכלל הכל היה מתוזמן בהתאמה מלאה לכלל התושבים הצעירים המבוגרים והזקנים.

בחברה סוציאלית באמת האמא הייתה יכולה להמשיך בתפקידה המסורתי בטיפול בילדיה ויכולה להרשות לעצמה להשאר בבית עם הילדים, או לחילופין לעבוד מהבית במשרה מותאמת אמהות. האבא היה יוצא לעבודה לצרכי פרנסת משפחתו. אבות לילדים צעירים היו מחזיקים במשרה של שעות סבירות המפרנסת בכבוד. הם היו יכולים לחזור הביתה בשעות אחר הצהריים המוקדמות להיות עם המשפחה, עם הילדים ואפילו היו להם שעות פנאי לעצמם. החופש הגדול לא היה הופך להיות מועקה שמתחילת שנת הלימודים מתכננים ומחשבים איך להתארגן לקראתו. לא היה הופך להיות הוצאה משפחתית כבדה לאותן משפחות שנאלצות לקחת בייביסיטר שיהיה עם הילדים ולא היה הופך להיות זמן בו עולות מספר תאונות הילדים בבית ומחוצה לבית.