מאמרים

ספר הזוהר וראש השנה

ראש השנה – מושג המקפל בתוכו הרבה מאד משמעויות שכולן תלויות באדם כיצד הוא מתייחס למושג. אנשים נוטים לחגוג ימי הולדת. כאשר הם חוגגים את האירוע, ציון הדרך הוא בעיקר על העבר. האירוע מתמקד בתאריך הלידה וגם מה שעבר הרך הנולד מאז ועד היום.ראש השנה לעומת זו כשמו ראש-התחלה, שנה-מלשון שינוי. אדם הרוצה לעשות שינוי בחייו חוגג את ראש השנה.

מחליפים שנה
מחליפים שנה

במסורת היהודית, החגים הם חלק מלוח השנה. לכל חג מנהגים משלו ובהם כל אדם יכול לקחת חלק גם אם הוא לא אדם דתי. לפני ראש השנה נהוג לקיים אירוע הנמשך עשרה ימים לפני המועד ונקרא סליחות. באותו אירוע האדם מנסה למצוא דרך לחפר על מעשים שעשה, הן מול האלוהים והן מול בני האדם. הרציונאל מאחורי המנהג הינו להיות נקי מעברות וכך יכול לפתוח את השנה החדשה נקי.

ע"פ ספר הזוהר הקדוש, ראש השנה הינו אירוע עם פנים לעתיד. המועד מבטא את רצונו של האדם לפתוח דף חדש בחייו. המועד אינו קשור לתאריך קלנדרי אלא יכול להתרחש בכל זמן בשנה שהרי הוא מבטא מצב פנימי של האדם. התקדמות אדם בעולם הרוחני הוא עליה במדרגות ההשגה של העולם הרוחני, לכן כאשר אדם סיים את כל מה שהיה צריך לעשות באותה מדרגה הוא עומד להגיע לראש השנה. כלומר אפשרות לעליה לשלב רוחני גבוהה יותר.

בכל מדרגה רוחנית אדם עובר תהליך הנקרא 'תיקון'. התהליך כולל כמה שלבים ודורש מספר אמצעים חשובים. התיקון הוא כלפי מטרת הבריאה שהיא "גילוי הבורא לנבראיו בעולם הזה". הגילוי יכול להיות רק אם יש את "הכלי" המתאים או במילים אחרות החיסרון הנכון. האדם בוחן את העבר באותה מדרגה, הבחינה היא כלפי הקשר והחיבור שלו עם אנשים אחרים שגם הם שואפים להגיע למטרת הבריאה. ביחד הם מבררים כיצד לבנות כלי מתאים לגילוי הכוח העליון. חוכמת הקבלה מלמדת שרק חיבור בין אנשים בכוונה על מנת להשפיע הוא כלי נכון לגילוי הבורא שהוא תכונת השפעה. לכן, בגילוי שהם נמצאים בתוך האגו שלהם המכונה רצון לקבל על מנת לקבל, נפתחת בפניהם הזדמנות לבקש תיקון ולהגיע למצב שנקרא ראש השנה.